Jak wygląda proces wynajmu wózka widłowego?
Zakup nowego wózka widłowego to spory wydatek, zwłaszcza jeśli zależy nam na modelu renomowanej firmy. Z tego względu wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na wynajem pojazdów, choć po takie rozwiązanie sięga też wiele firm, które są obecne na rynku już od dłuższego czasu. Opisywane sprzęty są wykorzystywane do transportowania ciężkich ładunków i znajdują zastosowanie przede wszystkim w hurtowniach, sortowniach, magazynach i halach produkcyjnych. Jak wygląda sam proces wynajmu i jakie korzyści z niego wynikają?
Jak wynająć wózki widłowe?
Profesjonalne firmy świadczące tego typu usługi można poznać po uproszczonych zasadach wynajmu. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać z takiej opcji mogą skontaktować się drogą mailową, telefoniczną lub poprzez formularz dostępny na stronie. W odpowiedzi na zapytanie pojawi się odpowiedź z ofertą. Jeśli spełnia ona oczekiwania i jest akceptowalna, klient powinien odesłać do firmy wynajmującej wózki widłowe najważniejsze dane. Jest to m.in nazwa i adres przedsiębiorstwa, NIP, adres dostawy wózka, dane osoby kontaktowej oraz numer telefonu. Po otrzymaniu tych informacji zostanie przygotowana umowa. Niektóre firmy wystawiają także fakturę proformę jeśli współpraca jest nawiązywana po raz pierwszy. Ostatnim formalnym krokiem jest odesłanie podpisanej umowy wraz z potwierdzeniem przelewu. Co istotne umowa musi zostać podpisana przez upoważnioną do tego osobę.
Gdy wszystkie dokumenty zostaną skompletowane, wózek dostanie dostarczy pod wskazany adres, w ustalonym terminie. Duże znaczenie ma dobór odpowiedniego pojazdu. Każda firma ma w swoim asortymencie określone modele wózków. Przed podjęciem decyzji trzeba ustalić takie parametry jak wysokość unoszenia, udźwig wózka oraz rodzaj napędu (elektryczny lub spalinowy). Oprócz tego należy określić czy sprzęt ma posiadać dodatkowe wyposażenie, takie jak przedłużki wideł, chwytaki, obrotnice, uchwyty czy pomosty robocze.
Dodatkowe informacje na temat wynajmu
Jednym z kluczowych aspektów, który wpływa na cenę usługi jest okres wynajmu. Wyróżniamy dwa rodzaje – krótkoterminowy i długoterminowy. W pierwszym przypadku wypożyczenie może trwać nawet jeden dzień. Przyjmuje się, iż w ramach wynajmu krótkoterminowego maszyny są wypożyczane najdłużej na okres 3 miesięcy. Po tym czasie mamy już do czynienia z wynajmem długoterminowym. Pierwsze rozwiązanie jest szczególnie polecane firmom, które okresowo potrzebują dodatkowych sprzętów, ze względu na sezonowy charakter działalności. Sprawdzi się też w przypadku firm, dla których ważna jest elastyczność. Z usługi najmu długoterminowego najczęściej korzystają duże przedsiębiorstwa, które regularnie pracują z tego typu pojazdami. Warto zaznaczyć, że w przypadku drugiego wariantu można wynegocjować znacznie lepsze warunki.
Wózki widłowe powinny być dostarczone w dobrym stanie technicznym, który pozwala na natychmiastowe prowadzenie prac. Wybierając kontrahenta warto dowiedzieć się jak dużą flotą dysponuje oraz czy posiadane przez niego sprzęty są w miarę nowe. Te dwa czynniki świadczą o renomie. W momencie zakończenia wynajmu, zwracany wózek powinien być również w dobrym stanie technicznym. Dopuszczalne są normalne ślady zużycia typu niewielkie rysy, otarcia czy zanieczyszczenia. Nie można jednak oddać wózka, który będzie mocno zabrudzony, np. błotem czy farbą. W takim przypadku czyszczenie musi zostać przeprowadzone na koszt klienta.