Kiedy lepiej wynająć wózek widłowy?
Jednym z najczęściej eksploatowanych pojazdów w różnego rodzaju magazynach sortowniach oraz przedsiębiorstwach produkcyjnych są wózki widłowe. Wynajem takich maszyn cieszy się dużą popularnością, choć część firm decyduje się na zakup sprzętu. Pierwsze rozwiązanie jest bardzo korzystne zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają prowadzić działalność i nie posiadają zbyt dużej ilości kapitału lub chcą przeznaczyć go na inny cel. Kiedy jeszcze wynajem jest lepszą opcją niż zakup?
Zalety krótkoterminowego wynajmu wózków widłowych
Wykorzystanie tego typu sprzętów pozwala na szybkie i łatwe przenoszenie różnego rodzaju ładunków. Poszczególne modele różnią się od siebie m.in. wysokością na jaką mogą być podnoszone towary, udźwigiem oraz rodzajem napędu. Niezależnie od tego na jaki wózek widłowy się zdecydujemy, korzyści z jego wynajmu są podobne. W ujęciu krótkoterminowym mamy możliwość szybkiego zareagowania jeśli sytuacja na rynku dynamicznie się zmieni. Nagły wzrost zamówień w określonych miesiącach w roku sprawia, że wiele firm musi zintensyfikować działania w tym czasie. Jeśli flota pojazdów jest mocno ograniczona, potrzebne będą dodatkowe wózki widłowe. Wynajem jest w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem. Można bowiem zasilić flotę dodatkowymi pojazdami np. na okres kilku miesięcy, a później wrócić do pierwotnego stanu. To pozwoli zoptymalizować działania, a jednocześnie zmniejszy ryzyko pojawienia się opóźnień.
Warto zaznaczyć, że decydując się na skorzystanie z usług renomowanych firm nie trzeba się martwić ukrytymi kosztami, które mogłyby obniżyć opłacalność wynajmu krótkoterminowego. Dobra informacje jest również taka, że wypożyczalnie dysponują sprzętem, który jest nowy i w pełni sprawny. Dzięki temu ryzyko nagłych awarii jest zminimalizowane, co ma kluczowe znaczenie w gorącym okresie.
Wózki widłowe – wynajem na długi okres
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypożyczyć pojazdy również na dłuższy czas. Owe oferty są bardziej korzystne cenowo i co najważniejsze mamy możliwość negocjacji. Na takie rozwiązanie decyduje się wielu początkujących przedsiębiorców. Jest to dla nich lepsze rozwiązanie niż zakup nowego lub używanego wózka, gdyż nie muszą dysponować dużym kapitałem już na samym początku. Kolejna kwestia jest taka, że wynajem może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, co pozwala na obniżenie kwoty należnego podatku. Należy też dodać, że przedsiębiorcy decydujący się na wynajem nie muszą przejmować się konserwacją oraz dodatkowymi kosztami związanymi z eksploatacją, bowiem te leżą po stronie wypożyczalni.
Wybierając wynajem znamy stały, comiesięczny koszt usługi i nie martwimy się nagłymi wydatkami, które zwłaszcza w przypadku początkujących firm mogą spowodować utratę płynności finansowej. Co więcej korzystając długoterminowo z usług wypożyczalni jesteśmy w stanie ocenić czy zakup urządzenia jest w ogóle opłacalny w naszym przypadku.
O jakich zaletach wynajmu warto jeszcze wspomnieć?
Przedsiębiorcy, którzy rozważają te dwie opcje, a nie wiedzą z jaką intensywnością będzie eksploatowany wózek w skali roku, mogą zacząć od wynajmu. Może się bowiem okazać, że pojazd stoi nieużywany przez określony czas. Co więcej istnieje szansa, że po upływie kilku lub kilkunastu miesięcy będziemy potrzebować sprzętu o innym udźwigu lub z innym rodzajem napędu. Wybierając wynajem możemy cieszyć się pełną elastycznością jeśli chodzi o wszelkie parametry wózków. Oprócz tego istnieje opcja wynajęcia wózka z operatorem.