Krótkoterminowy wynajem wózków – co to znaczy?

Wózki widłowe to pojazdy przeznaczone do szybkiego i przede wszystkim bezpiecznego transportowania ciężkich ładunków na stosunkowo krótkie odległości. Ze względu na sposób zasilania, dzielimy je na wózki akumulatorowe, gazowe i spalinowe. Wózki widłowe usprawniają pracę nie tylko w magazynach, ale również w halach montażowych, produkcyjnych i przeładunkowych. W wybranych przedsiębiorstwach wózki widłowe są wykorzystywane przez cały rok, natomiast w innych wyłącznie sezonowo. W drugim przypadku wiele firm decyduje się na wynajem krótkoterminowy wózków widłowych. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu? W jakich sytuacjach można z niego skorzystać?

Wynajem czy kupno wózka widłowego?

Niestety jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje, ponieważ każde przedsiębiorstwo jest inne (nawet w przypadku tej samej branży). Przeważnie wózki widłowe są kupowane do przedsiębiorstw, które potrzebują ich przez cały lub prawie cały rok. Warto jednak pamiętać, że sam zakup pojazdu to nie koniec wydatków. Koszty związane z przeglądami, zasilaniem, naprawami i ewentualnymi szkoleniami pracowników również należy wziąć pod uwagę.

Z kolei przedsiębiorstwa, w których zachodzi potrzeba wyłącznie sezonowego użytkowania wózków widłowych, przeważnie decydują się na wynajem. Dodatkowo to rozwiązanie wykorzystują firmy, w których są już użytkowane wózki widłowe, jednak np. ze względu na sezonowość, potrzebują tymczasowego powiększenia floty.

Wynajem krótkoterminowy wózków widłowych – kluczowe korzyści

Pierwszą i najważniejszą korzyścią wynikającą z wynajmowania wózków widłowych jest brak konieczności wydawania znacznej kwoty na ich zakup. Koszt związany z wynajmowaniem wózków jest rozłożony na raty. Oznacza to, że wszystkie wydatki można precyzyjnie zaplanować nawet z kilkumiesięcznym (lub większym) wyprzedzeniem. Podpisując umowę na wynajem krótkoterminowy dokładnie wiemy kiedy i ile będziemy musieli zapłacić.

Dobrym przykładem krótkoterminowego wynajmowania wózków widłowych jest branża sadownicza. Zbiór, transport i magazynowanie wybranych owoców oraz warzyw odbywa się wyłącznie przez kilka miesięcy w roku (przeważnie tych samych). Właśnie w tym okresie przedsiębiorcy wynajmują wózki widłowe, które przyspieszają i zwiększają wydajność pracy.

Dlaczego jeszcze warto wynajmować wózki widłowe na krótki termin?

Przedsiębiorca, który wynajmuje wózki wózki widłowe na krótki termin nie musi martwić się o przeglądy gwarancyjne, pogwarancyjne, naprawy czy ubezpieczenie. Płaci wyłącznie za wynajem za wybrany okres zapisany w umowie. Profesjonalne firmy specjalizujące się m.in. w wynajmie krótkoterminowym oferują wyłącznie w pełni sprawne pojazdy w bardzo dobrym stanie technicznym. Wynajem może dotyczyć wyłącznie jednego lub całej floty składającej się np. z kilkunastu wózków widłowych.

Warto również rozważyć możliwość wynajęcia wózka widłowego wraz z operatorem. Takie rozwiązanie może okazać się najlepszym wyborem w trakcie sytuacji awaryjnych lub nagłego i niespodziewanego wzrostu zapotrzebowania na transport ciężkich ładunków. Kolejną korzyścią wynikającą z wynajmu krótkoterminowego wózków widłowych jest możliwość użytkowania nowoczesnych pojazdów. W praktyce oznacza to uniwersalne zastosowanie, najwyższy poziom bezpieczeństwa i wysoką efektywność pracy (wyższą niż w przypadku użytkowania starszych i intensywnie eksploatowanych modeli). Transport wózków widłowych do i z przedsiębiorstwa jest realizowany przez firmę wynajmującą pojazdy.