Na jakie awarie narażony jest wózek widłowy?

Wózek widłowy to sprzęt, który jest regularnie używany podczas pracy na magazynie, w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją, w hurtowniach oraz sortowniach. Dzięki niemu można liczyć na znaczne przyspieszenie prac. Co więcej transport towarów jest bardziej efektywny. Niestety wraz z eksploatacją pojazdy stają się coraz bardziej narażone na awarie. Wózki widłowe w mieście Warszawa powinny być poddawane regularnym przeglądom, aby szybko wychwycić ewentualne problemy techniczne. Jakie z nich pojawiają się najczęściej?

Najważniejsze informacje na temat wózków widłowych

Awarie opisywanych pojazdów nierzadko mają związek z ich niewłaściwym użytkowaniem. Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się takich sytuacji operatorzy muszą posiadać pełną wiedzę na temat zasad BHP oraz wcześniej zapoznać się z instrukcją użytkowania. Wózek nie może być używany przez niepowołane osoby. Wiele firm decyduje się na wynajęcie sprzętu od specjalistycznej firmy. Wybierając taką opcję powinniśmy otrzymać sprawdzony egzemplarz. Z drugiej strony jeśli eksploatacja trwa już przez jakiś czas, ryzyko awarii wzrasta. Jest to zupełnie normalne zjawisko, bowiem poszczególne podzespoły ulegają stopniowemu zużyciu. W niektórych przypadkach naprawa jest możliwa na miejscu. Gdy jednak problem jest bardziej poważny, sprzęt musi zostać zabrany do serwisu. Jeśli korzystaliśmy z usług firmy wynajmującej wózki widłowe w mieście Warszawa, powinniśmy otrzymać pojazd zastępczy na czas naprawy.

Co w sytuacji, gdy awaria została spowodowana błędem operatora lub kolizją? Takie przypadki dokładnie opisuje umowa pomiędzy wynajmującym a najemcą. Jeśli właściciel firmy dysponuje własnymi wózkami, wszystkie koszty związane z naprawą są po jego stronie. W sytuacji unieruchomienia pojazdu może się okazać, że niektóre prace zostaną zawieszone. Niezależnie od przyczyny, jeśli operator zauważy jakiekolwiek problemy z działaniem wózka powinien natychmiast opuścić widły, wyłączyć silnik i unieruchomić pojazd.

Jakie awarie wózków widłowych zdarzają się najczęściej?

Ze względu na bardzo intensywne użytkowanie, nawet przez kilkanaście godzin w ciągu dnia, bardzo często pojawiają się problemy z widłami. Stanowią one newralgiczny element każdego pojazdu. Z powodu usterki, podnoszenie i opuszczanie wideł może okazać się niemożliwe. Przyczyny tego problemu są różne. Bardzo często są to uszkodzone zawory, złącza lub połączenia liniowe. Warto też wspomnieć o narażeniu na uszkodzenia mechaniczne. Wózki widłowe bywają wykorzystywane do przewożenia zbyt ciężkich towarów, co może skutkować ich wygięciem lub odkształceniem. O czym jeszcze warto wspomnieć?

  • Kolejną powtarzającą się awarią jest problem ze skrzynią biegów lub całym układem kierowniczym. Jest to już zaawansowana awaria, do naprawy której potrzebne są nie tylko specjalistyczne narzędzia, ale przede wszystkim wiedza.
  • W momencie, gdy wózek pracuje nierówno lub pojawiają się trudności z jego uruchomieniem, może to wskazywać na awarię silnika. W przypadku wersji elektrycznych winne mogą być zużyte łożyska, zaś w przypadku silników spalinowych przyczyna ma związek nie tylko z łożyskami, ale również wtryskami lub rozrządem.
  • W razie zauważenia wycieku na podłożu zazwyczaj winny jest układ hydrauliczny i nieszczelne połączenia. Inne awarie mogą dotyczyć układu kierowniczego, hamulców, układu elektrycznego lub elektroniki.

Aby zmniejszyć ryzyko usterek, wózki widłowe w mieście Warszawa muszą być używane w prawidłowy sposób. Konieczne jest także kontrolowanie stanu technicznego.