Wózki paletowe – gdzie są wykorzystywane?

Popularne paleciaki to urządzenia służące do transportowania dość ciężkich ładunków na krótkie odległości. Ich ogromną zaletą jest łatwość użytkowania oraz bardzo wygodna obsługa. Wersje elektryczne znakomicie sprawdzają się nie tylko do przewożenia różnego rodzaju produktów na paletach, ale jednocześnie do podnoszenia ładunków oraz ich opuszczania. Takie modele wyróżniają się dużą powierzchnią roboczą, co przekłada się na stabilność transportowanego ładunku. Wszystko to sprawia, że na wynajem paleciaków decyduje się wiele firm z różnych branż. Gdzie dokładnie są wykorzystywane tego typu sprzęty?

Gdzie można spotkać wózki paletowe?

Elektryczne paleciaki wyróżniają się bezpiecznym działaniem, co wynika ze wspomnianej już dużej powierzchni roboczej. Z tego względu ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji związanych z przewożeniem ładunku jest zminimalizowane. Takie urządzenia pozwalają na podniesienie dowolnego elementu (oczywiście jeśli jego masa nie przekracza maksymalnego udźwigu). Z tego względu z takimi pojazdami można często spotkać się w sklepach wielkopowierzchniowych. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu, zwłaszcza gdy porówna się je do modeli ręcznych. Dzięki nim praca jest lekka i komfortowa, nawet w przypadku bardzo ciężkich ładunków. Silnik elektryczny odpowiada zarówno za poruszanie się wózka, jak i podnoszenie i opuszczanie ładunku. W efekcie operator nie jest zmuszony do używania siły, co przekłada się na większą wydajność pracy.

Na wynajem paleciaków decydują się też właściciele magazynów. Odpowiednio dobrany model stanie się jednym z najważniejszych narzędzi pracy, zapewniając sprawny przepływ towarów. W takich miejscach wykorzystuje się je do załadunku i rozładunku konkretnych produktów oraz do transportowania palet. Elektryczne paleciaki mają konstrukcję, która doskonale sprawdza się w ciasnych pomieszczeniach z małą powierzchnią.

Wynajem paleciaków – w jakich miejscach jest jeszcze potrzebny?

Dużą popularnością cieszą się wózki paletowe z masztem. Wykorzystuje się je do transportowania ładunków o masie do 2 ton. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w transporcie bliskim, w trakcie prac przeładunkowych nie tylko w magazynach, ale również w centrach logistycznych, zakładach wytwórczych i przemysłowych oraz halach. Ich wydajność i funkcjonalność sprawia, że znakomicie sprawdzają się nawet w trudnych warunkach. Wersje z masztem i podestem są polecane do magazynów, gdzie obsługuje się duże ilości towaru. W takich przypadkach niezwykle ważna jest zarówno szybkość transportowania, jak i zminimalizowanie ryzyka zniszczenia ładunku w razie jego upadku. Wyposażenie wózka w maszt i podest pozwala na przeniesienie towarów na duże wysokości. Z tego względu na wynajem paleciaków tego typu decydują się właściciele obiektów, w których wykonuje się prace polegające na układaniu towarów z palet na regały. Ważną zaletą pojazdów z napędem elektrycznym jest prosta i intuicyjna obsługa. W efekcie można bez trudu manewrować nimi nawet w trudno dostępnych miejscach.

Oprócz tego na rynku można spotkać się z ręcznymi paleciakami. Bardzo często wykorzystuje się je w mniejszych lub większych sklepach i hurtowniach. Służą one do transportowania ładunków w poziomie, a zatem nie można za ich pomocą podnieść towaru np. na regał. Przy widłach znajdują się jednak specjalne rolki pozwalające na uniesienie palety nad posadzkę. Dzięki temu można podnieść ją z podłoża i przewieźć w inne miejsce razem z towarem.