Wózki widłowe a paletowe – jakie są różnice?

Wózki widłowe oraz paletowe to pojazdy, z którymi można spotkać się w praktycznie każdym magazynie i w wielu innych miejscach, gdzie konieczne jest przewożenie towarów. Choć oba urządzenia mają szerokie zastosowanie, służą do wykonywania innych prac. Co za tym idzie wykorzystuje się je zamiennie. Decydując się na wynajem wózków paletowych może się okazać, że potrzebujemy również wózków widłowych. Jakie są różnice między pojazdami?

Czym charakteryzuje się wózek widłowy?

Wózki widłowe określa się jako jezdniowe, podnośnikowe. To mechaniczne pojazdy kołowe z napędem silnikowym. Tym co je wyróżnia jest podleganie pod dozór techniczny UDT (Urzędu Dozoru Technicznego). Ich konstrukcja jest bardziej skomplikowana w porównaniu do paleciaków, bowiem składa się m.in. z podwozia wyposażonego w trzy lub cztery koła, silnika, kabiny operatora z elementami sterującymi oraz klatki bezpieczeństwa, która chroni kierowcę. Wózki widłowe służą nie tylko do transportowania ładunków, ale również do ich podnoszenia. Jest to możliwe dzięki specjalnym widłom.

Wysokość podnoszenia jest uzależniona od rodzaju wózka. Jeśli chodzi o rodzaj napędu, wyróżniamy pojazdy z napędem spalinowym oraz elektrycznym. Bardzo ważne jest też to, że operator wózka widłowego musi posiadać odpowiednie uprawnienia, aby móc przewozić ładunki. Do ich uzyskania wymagane jest ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu. Wózki widłowe nadają się do przewożenia ciężkich, nawet 10-tonowych ładunków oraz ich podnoszenia zazwyczaj na wysokość 3 m. Oprócz tego można spotkać się z modelami przeznaczonymi do wysokiego podnoszenia.

Kiedy warto zdecydować się na wynajem wózków paletowych?

Popularne paleciaki to wózki ręczne. Jak sama nazwa wskazuje, służą do transportu ładunków umieszczonych na paletach, raczej na krótkie dystanse. Jeśli chodzi o wysokość podnoszenia, nie jest ona zbyt duża. W standardowych modelach jest to zaledwie 20 cm. Decydując się na wynajem wózków paletowych z masztem możemy podnieść ładunek na wysokość około 2 m. Cechą charakterystyczną takich pojazdów jest ich bardzo prosta budowa. Całość składa się z mniejszej liczby elementów – z ramy, wideł, pompy, dyszla, koła i rolek (ewentualnie dodatkowo z masztu). To z kolei przekłada się na mniej skomplikowaną obsługę, która nie wymaga posiadania jakichkolwiek uprawnień.

Transportowanie odbywa się przy użyciu siły fizycznej operatora, która jest wsparta mechanizmem hydraulicznym. Wózki paletowe różnią się między sobą długością wideł. W przeciwieństwie do wózków widłowych nie mogą być wykorzystywane do przewożenia bardzo ciężkich ładunków. Maksymalny tonaż wynosi zazwyczaj 3 tony.

Wózek widłowy i paleciak – zastosowanie

Odmienna budowa, rodzaj napędu, wysokość podnoszenia ładunku oraz tonaż sprawiają, że pojazdy są wykorzystywane do innych celów. Jeśli chodzi o wózki widłowe, bardzo często znajdują zastosowanie do przewożenia materiałów budowlanych, które należą do szczególnie ciężkich. Może też wykorzystać je do ładowania różnego rodzaju rzeczy do samochodów dostawczych oraz do rozładowywania z platform. Z takimi pojazdami spotkamy się w rozbudowanych magazynach, chłodniach, przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym.

Na wynajem wózków paletowych warto zdecydować się w sytuacji, gdy transport odbywa się w wąskich korytarzach. Paleciaki są bowiem zwrotne i zajmują mało miejsca. Bardzo często stanowią ważny element wyposażenia samochodów dostawczych. Spotkamy je też w sklepach spożywczych, na halach produkcyjnych i na placach składowych. Ponadto służą do sprawdzania wagi produktów przed ich wysłaniem.